.
TEAM AVSC Results

AVSC Results 12/09/14

December 9, 2014

Adaptive

2014 IPC Alpine Skiing NorAm

Slalom

Dec. 9

Aspen Highlands

Women

Visually Impaired

1. Danielle Umstead

 

Standing

1. Alana Ramsay

Quick read more or view full article 0px 20px; padding: 0px; font-family: 'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px; line-height: 20px;">2. Melanie Schwartz

3. Erin Latimer

4. Katrina Schaber

 

Sitting

1. Laurie Stephens

2. Kimberly Joines

3. Yoshiko Tanaka

 

Men

Visually Impaired

1. Mac Marcoux

2. Larry Martin

 

Standing

1. Adam Hall

2. Matt Hallatt

3. Ralph Green

4. Braydon Luscombe

5. Masahiko Tokai

6. Jorge Migueles

7. Connor Hogan

 

Sitting

1. Tyler Walker

2. Jasmin Bambur

3. Corey Peters

4. Aaron Howell

5. Mark Soyer

6. Stephen Lawler

7. Trey Humphrey

8. Chris Devlin-Young

9. Kevin Mather

 

 

Snowboarding

USASA Giant Slalom

Dec. 7

Aspen Highlands

Breaker Boys

1. Logan Lauffer

2. Richard Argueta

3. Will Boney

4. Sean Connelly

5. Dominique Johnson

6. Christian Narby

7. Robert Sanderson

 

Breaker Girls

1. Kelanii Scarpaci

2. Sophie Kirkwood

 

Kahuna Men

1. James Veneziano

 

Kahuna Women

1. Annie Wiper

 

Menehune Boys

1. Davis Cook

2. Bodhi Johnson

 

Open Class Men

1. Eric Dasko

 

Senior Men

1. Austin Heidt

 

Slalom

(Please see next week’s Aspen Times for USASA slalom results or go to usasa.org)

 

Freeskiing

Sprint U.S. Grand Prix

Dec. 5

Copper Mountain

2. Torin Yater-Wallace

AVSC’s Alex Ferreira also qualified for the finals

 

Alpine

USSA Smartwool Colorado Ski Cup

Copper Mountain

Dec. 6-8

Giant slalom

Women

9. Galena Wardle

24. Erin Spence

29. Hanna Mass

36. Pascale Augspurger

 

Men

23. Colby Lane

33. Ben Throm

40. Andrew Hancock

51. Hayden Fake

 

Slalom

Women

3. Galena Wardle

12. Hanna Mass

25. Pascale Augspurger

 

Men

29. Andrew Hancock

36. Tristan Lane

 

Slalom

Men

21. Colby Lane

25. Andrew Hancock

30. Tristan Lane

 

Women

9. Galena Wardle

27. Erin Spence

28. Hanna Mass

36. Pascale Augspurger

 

FIS Nor-Am Cup

Copper Mountain

Dec. 3

Slalom

Men

37. Ben Throm

Source | The Aspen Times

Read Less
Posted by Jennifer Wright

AVSC Results 12/02/14

December 2, 2014

Aspen Valley Ski and Snowboard Club

Nordic

West Yellowstone Ski Festival

Nov. 28-30

SuperTour Freestyle Sprint
 

4. Hailey Swirbul (18th place overall)

SuperTour 10K Freestyle

4. Hailey Swirbul (19th place overall)

 

WYSEF Junior Race- 5K Freestyle

MU 18

7. Nick Sweeney

12. Graham Houtsma

Quick read more or view full article 0px 0px 20px; padding: 0px; font-size: 15px; line-height: 20px;">MU 16

17. Jack Sweeney

FU 18

7. Nina Beidleman

 

Alpine

Men’s NorAm Cup

Aspen Mountain

Dec. 1

43. Bobby Moyer

 

Men’s NorAm Cup

Aspen Mountain

Dec. 2

28. Bobby Moyer

36. Sky Kelsey

 

Women’s NorAm Cup

Copper Mountain

Dec. 2

 

Echo Mountain

Jimmy Heuga Classic

Women’s Slalom

Nov. 28

26. Katy Harris

35. Erin Spence

 

Echo Mountain

Jimmy Heuga Classic

Women’s Slalom

Nov. 29

21. Katy Harris

23. Erin Spence

Source | The Aspen Times

 
Read Less
Posted by Jennifer Wright

Team AVSC Sponsors